GİZLİLİK KOŞULLARI

Yürürlüğe Girme Tarihi: 1/8/2014
Merhaba! Mahremiyete saygı beyanımıza (“Mahremiyete Saygı Beyanı”) hoş geldiniz. İşbu Mahremiyete Saygı Beyanı, Mattel, Inc.’in bütün ABD-dışı bağlı kuruluşları (topluca “Mattel”, “biz”, “bizim”, vs.) tarafından sağlanan Siteler ve Mobil Uygulamalar veya Uygulamalar (aşağıda tanımlanmaktadır) için geçerlidir. İşbu Mahremiyete Saygı Beyanında, Sitelerimiz veya Uygulamalarımızın kullanılması vasıtasıyla elde ettiğimiz kişisel bilgileri nasıl kullandığımız belirlenmektedir. Kullanıcılarımızın mahremiyetlerine saygı gösteriyoruz ve AB Veri Koruma ve e-Mahremiyet Yönergelerini hayata geçiren kanunlar da dahil olmak üzere ilgili kanunlar çerçevesindeki mahremiyet haklarını gözetiyoruz. “Siteler” ifadesi, işbu Mahremiyete Saygı Beyanına bağlantı verdiğimiz bize ait herhangi bir web sitesi veya URL ve aynı zamanda bizim tarafımızdan işletilen ve Sitelerimiz vasıtasıyla sağlanan özellikler, uygulamalar, içerikler ve indirmeler anlamına gelmektedir; “Mobil Uygulamalar” veya “Uygulamalar” ise, mobil telekomünikasyon platformları yoluyla ve/veya sosyal ağ platformları veya uygulama mağazaları vasıtasıyla sunduğumuz ve işbu Mahremiyete Saygı Beyanına bağlantı vermiş olduğumuz ürünlerimiz ve hizmetlerimiz anlamına gelmektedir.
İşbu Mahremiyete Saygı Beyanı, sizin tarafınızdan bizim Sitelerimizin veya Uygulamalarımızın kullanılması için de geçerlidir. Eğer işbu Mahremiyete Saygı Beyanını, bizim Web Sitesi Kullanımı Kayıt ve Şartlarımızı ve/veya, eğer geçerli ise, bizim Uygulamalarımıza ilişkin bütün kayıt ve şartları kabul etmiyorsanız, lütfen Sitemizi veya Uygulamalarımızı kullanmayınız.
1. ÇOCUKLAR (18 YAŞIN ALTINDAKİ KİŞİLER)
A ÇOCUKLARA ÖZEL NOT:
Eğer 18 yaşın altındaysanız ve Sitelerimizin veya Uygulamalarımızın bazı kısımlarına erişmek veya onları kullanmak istiyorsanız, adınız, e-posta adresiniz veya telefon numaranız gibi kişisel bilgilerinizi bize vermeden önce ebeveyn veya velinizden izin almanız gerekir.
Bu nedenle, Sitelerimizi veya Uygulamalarımızı kullanırken ebeveyn veya velinizden size yol göstermesini isteyiniz. Ebeveyninizin veya velinizin, bizim Sitemizin veya Uygulamalarımızın kullanılmasının, kişisel bilgilerinizin ABD’ye veya kanunları sizin yaşadığınız ülkedeki kanunlarla aynı korumayı sağlamayan başka ülkelere aktarılması ve bu ülkelerde işlemden geçirilmesi sonucunu doğuracağını bilmesi gerekmektedir.
EBEVEYNLER VEYA VELİLER İÇİN ÖZEL NOT
Sizin ve ailenizin Sitelerimizde dolaşarak ve Uygulamalarımızı kullanarak iyi vakit geçirmenizi dileriz ve bizim Sitelerimizde veya Internet’te herhangi bir başka yerde kişisel bilgilerinizi ifşa ederken sizin ve ailenizin sağduyulu davranmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.
2. HANGİ BİLGİLER TOPLANMAKTADIR VE BUNLAR HANGİ AMAÇLA KULLANILMAKTADIR?
Ziyaretçiler. Bizim Sitelerimizi veya Uygulamalarımızı görmek için şahsi kimliğinizi belli edecek bilgiler (ad-soy ad, e-posta adresi, ev adresi, telefon numarası vs. gibi) bilgiler paylaşmanız gerekmemektedir. Örneğin bir konuk defterini imzalarken, yarışmalara veya çekilişlere kaydolurken, topluluk alanlarına katılırken, indirmeler veya ücretsiz demo’lar için başvururken, online müşteri anketlerimizi doldururken veya ürünler satın alırken sizin kendi isteğinizle şahsi kimliğinizi belli edecek bilgileri paylaşmanızın dışında, bizim Sitelerimizi ziyaret ettiğinizde hakkınızda şahsi kimliğinizi belli edecek bilgiler toplamıyoruz.
Bazı bilgileri otomatik olarak toplamak için teknoloji kullanıyoruz; örneğin sizin Internet Protokolü (IP) adresiniz veya benzersiz cihaz kimlik belirleyiciniz (“UDID”), uluslararası mobil donanım kimliği (“IMEI”), mobil donanım kimlik belirleyici (“MEID”) veya medya erişim kontrolü (“MAC”) adresi, sizin bilgisayar işletim sisteminiz (örneğiniz Microsoft Windows, Mac OS), sizin web tarayıcınız (örneğin Internet Explorer, Firefox), siz bizim Sitelerimizi ziyaret ettikten önce veya sonra ziyaret edilen web siteleri, bizim Sitelerimizde görülen sayfalar ve mevcut faaliyetler ve gösterilen veya tıklanan reklamlar gibi.
Şehir ve ülke, yaş, cinsiyet, hobiler vs. gibi ziyaretçilerimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olan bazı kişisel olmayan, demografik bilgiler isteyebiliriz.
18 yaşın altındaki çocuklar. Ebeveyn veya velinin onayını almadan 18 yaşın altındaki çocuklardan şahsi kimliğini belli edecek bilgiler (ad – soy ad, e-posta adresi, telefon numarası veya ev adresi gibi) toplamıyoruz.
Bir çocuğun herhangi bir faaliyete katılması için gerekli olandan fazla bilgi istemiyoruz.
Sitelerimizde sosyal ağ olanakları bulunduğu takdirde, bunların yapılandırması, kişisel bilgiler ziyaretçiler arasında paylaşılmadan önce doğrulanabilir ebeveyn onayı alınması zorunlu olacak şekilde yapılmaktadır.
Yetişkinler (18 yaşın üzerindeki kişiler). Sitelerimizi veya Uygulamalarımızı görmek için herhangi bir kişisel bilgi vermeniz gerekmemektedir, ancak toplayıcı ve e-Ticaret sitelerimiz gibi bazı Sitelerimiz veya Uygulamalarımızda kayıtlı üyeler için özel kısımlar ve ayrıcalıklar bulunmaktadır. (Uygulama mağazaları üçüncü şahıslarca yürütülmektedir ve sizin bir uygulama indirmeniz veya satın almanız için kayıt olmanız istenebilir).
Adınızı, posta adresinizi, telefon numaranızı ve e-posta adresinizi isteyebiliriz. Size SMS veya MMS yoluyla bilgi alma imkanı sunabiliriz ve siz cep telefonu numaranızı verdiğiniz zaman, mobil cihazınız vasıtasıyla bilgi almayı kabul etmiş oluyorsunuz. Ayrı mobil bedellerin geçerli olabileceği hususuna dikkatinizi çekeriz.
Ayrıca, bazı kurumsal Sitelerimizde öz geçmiş verebilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.
İhtiyaçlarınızı daha iyi anlamak, Sitemizi, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi geliştirmek, içeriği ve reklamları yönetmek, size teklifler ve bilgiler sunmak ve size daha iyi hizmet vermek için, toplanmış olan bütün bilgileri birleştirebiliriz.
Alışverişçiler. E-mağazalarımızdan, Uygulamalardan veya başka medya veya iş ortakları vasıtasıyla ürünler satın almak için fırsatlar sunabiliriz. Müşteriler, geçerli bir ödeme kartına sahip 18 yaşın üzerinde kişiler olmalıdır. Ayrıca, 18 yaşın altındaki çocuklar, Sitelerimizdeki ileri abonelik hizmetlerine veya bazı topluluk özelliklerine katılmak için ancak bir ebeveyn veya velinin onayıyla kayıt olabilirler. Bazı Siteler, ziyaretçilerin arkadaşlarına veya aile fertlerine gönderebilecekleri bir İstek Listesi hazırlamalarına izin vermektedir.
Bir müşteri online olarak alışveriş sepetine bir ürün koyduğu zaman, bir sipariş verdiği zaman veya bir katalog istediği zaman, müşteri adı, posta adresi, sipariş edilen ürünler, gönderi adresi, ödeme kartı bilgileri ve, eğer ürünler bir üçüncü şahıs için ise, gönderilecek yer bilgileri gibi işlemle ilgili bilgiler topluyoruz. Müşteriler, online siparişlerini doldururken gelecekteki siparişler için bazı bilgileri kaydetme seçeneğine sahiptirler. Kaydolmayı tercih eden müşteriler için, oturum açma adını, şifreyi, adı ve fatura adresini, yedek teslimat adreslerini, ödeme kartı bilgilerini ve, eğer varsa, çocuklarının yaşını not edeceğiz. Bir kere kaydolduktan sonra, geri dönen müşteriler oturum açma adları ve şifreleri ile kendilerini tanıtabilirler. Bir müşterinin bir çocuk yaşı ve e-posta adresi dahil etmesi halinde, bu bilgiler ancak müşterinin ihtiyaçlarını karşılayan ürün ve hizmetler sunulmasında bize yardımcı olmaları için kullanılacaklardır.
Bizim mağazalarımızın birinden online alışveriş yaptığınız zaman, siz kendinizi listeden çıkarmadıkça, size otomatik olarak bir katalog gelecektir. Katalog posta adresinizi, siz kendinizi listeden çıkarmadıkça, ilginç olabilecek ürünler veya hizmetleri olan dikkatle seçilmiş şirketlerle paylaşıyoruz (ama bu şirketlerle e-posta adresinizi paylaşmıyoruz).

Ayrıca, zaman zaman, sizi ilgilendirebilecek özel promosyonlar veya ürünler bulunan e-postalar gönderebiliriz. Eğer online sipariş teyidi veya tanıtım e-posta’yı almamayı tercih ederseniz, bu tercihinizi online mağaza sipariş formunda belirtmelisiniz. Bizden gelen bir ticari e-posta’nın gelecekte bir daha gelmemesini istemeniz halinde, e-posta’da yer alan “unsubscribe” (e-posta listesinden çık) talimatlarını izlemeniz yeterli olacaktır.
İşlemlerin bir üçüncü şahıs satıcı tarafından ifa edildiği bir Sitede sipariş verdiğiniz veya kaydolduğunuz zaman, söz konusu işlemler satıcının web sitesi üzerinden gerçekleştirilir. Herhangi bir kişisel bilgi girmeden veya herhangi bir üçüncü şahıs web sitesi vasıtası ile herhangi bir işlem yapmadan önce satıcının web sitesinin kayıt ve şartlarını ve mahremiyete saygı politikasını okumalısınız. Üçüncü şahıs web sitelerinden sorumlu değiliz.
Diğer. Sizden, örneğin bir katalog sipariş ettiğinizde veya bir soru sorduğunuzda, offline olarak kişisel bilgi toplayabiliriz.
Ayrıca, ticari kaynaklardan müşteri listeleri, demografik ve başka bilgiler elde edebiliriz.
Uygulamalar ve Uygulama Mağazası. Markalarımızın yer aldığı çeşitli eğlenceli ve heyecanlı Uygulamalar sunuyoruz. Ancak bir Uygulama indirdiğinizde veya satın aldığınızda veya bir in-App alım yaptığınızda, bunu bir üçüncü şahıs uygulama mağazası üzerinden yapıyorsunuz. Bir Uygulamayı indirmeden veya satın almadan önce sizden uygulama mağazasına kaydolmanız ve onlara kişisel bilgiler vermeniz istenebilir. Mattel uygulama mağazalarının şartlarını veya politikalarını kontrol etmemektedir. Bu nedenle, herhangi bir Uygulamayı indirmeden veya kullanmadan önce uygulama mağazalarının mahremiyete saygı politikalarını ve kullanım kayıt ve şartlarını inceleyiniz ve kontrol seçenekleri için cihaz ayarlarınıza bakınız.
Telsiz Hizmetler. Mattel, ziyaretçilere, teklifler, bilgiler ve güncellemeler almak, bir yarışma veya bahse katılmak veya başka faaliyetlere katılmak için metin mesajı veya başka bir telsiz hizmet vasıtasıyla kaydolma imkanı sunabilir. Kayıt olmak için, ziyaretçilerin cep telefonu numarası, taşıyıcı şirketlerinin adı, cihaz türü, telsiz e-posta adresi ve başka bilgiler vermeleri gerekebilir. Ziyaretçiler katılmak için yaş gereğini ve katılım kriterlerini yerine getirmeli ve siparişteki talimatta belirtilen şekilde bir metin mesajı vasıtası ile bir kod, kelime, simge veya başka bilgiyi göndermek suretiyle veya bir online kayıt esnasında bir mobil numarası verirken katılmayı seçmelidir. Ayrı mobil bedellerinin geçerli olabileceğine dikkatinizi çekeriz
3. BİLGİLER KİME İFŞA EDİLİYOR
Şirket ailemiz içinde ve Sitelerimiz veya Uygulamalar konusunda bize yardımcı olan acentelerimiz ve hizmet tedarikçilerimizle bilgi paylaşabiliriz. Ayrıca, başka Mattel markalarının ve Mattel ailesi şirketlerinin sizin veya ailenizin ilginç olabilecek ürünler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaları için başka Mattel markaları ve Mattel ailesi şirketleri ile de bilgi paylaşabiliriz. Bizim veya acentelerimizin veya hizmet tedarikçilerimizin topladıkları bilgiler, ziyaretçileri anlamamızda, ürün ve hizmetlerimizi geliştirmemizde, içerik ve reklamı yönetmemizde, istekleri yerine getirmemizde, reklamlarımızın etkililiğini ölçmemizde, Site güvenliğini muhafaza etmemizde ve fikri mülkiyet haklarını korumamızda bize yardımcı olmak üzere kullanılmaktadır.
İşbu Beyanda belirtilen durumlar dışında, 18 yaşın altında çocuklardan online olarak aldığımız şahsi bilgileri, Mattel şirketler ailesi dışındaki şirketlerle doğrudan pazarlama faaliyetlerinde kullanmaları için hiçbir zaman paylaşmıyoruz. Siz tersini tercih etmedikçe (bunu herhangi bir anda yapabilirsiniz), kataloglarını ilginç bulabileceğiniz üçüncü şahıslarla katalog alıcılarının isim ve posta adreslerini paylaşıyoruz. Sizin onayınızla, Mattel, sizi ilgilendirebilecek ürünler veya hizmetler sunan dışarıdan şirketlerle yetişkinlerin e-posta adreslerini paylaşmaktadır. Eğer bizimle aşağıdaki adresten temas kurarsanız, dışarıdan şirketlere verdiğimiz listeden adınızı çıkartırız:
Mattel veya Fisher-Price için: http://service.mattel.com/us/intl.aspx
Veri tabanı veya sunucu bakım veya güvenlik hizmeti veren, işlemleri yöneten, sipariş veya istekleri işleme koyup yerine getirmemizde bize yardımcı olan, sunumlarımızı analiz etmemizde bize yardımcı olan veya Mattel’e başka benzer hizmetler veren üçüncü şahıslar bazı bilgilere erişebilirler. Eğer kişisel bilgilere erişim veriyorsak, üçüncü şahıslardan, eriştikleri bilgileri gizli tutmayı taahhüt ettikleri gizlilik sözleşmeleri imzalamalarını istiyoruz.
Mattel’in bir kişinin Sitelerimizdeki faaliyetlerinin bize veya bizim malımıza veya başka birine zarar vereceğini düşünmesi halinde, bu zararı önlemek için ilgili kişisel bilgileri ifşa edebiliriz. Bu durumda, yanlış davranış içinde olan kişinin kimliğini tespit etmeye çalışabilir, bunlarla temas kurabilir veya bunlar aleyhinde dava açabiliriz. Ayrıca, bilgi ifşasının kanun gereği veya yasal bir istek doğrultusunda gerekli olduğuna inandığımız durumlarda kişisel bilgi ifşa edebiliriz.
4. BİLGİLER NEREYE AKTARILIYOR VE ONLARIN GÜVENLİĞİNİ NASIL SAĞLIYORUZ
Bu Site ve kişisel bilgileri işlemek için kullandığımız sunucular, ABD’de ve kanunların sizin ikamet ettiğiniz ülkeninkilerle eşdeğer olmayabileceği başka ülkelerde bulunmaktadır. Bununla birlikte, işbu Mahremiyet Bildiriminde ana hatlarıyla belirtildiği şekilde sizin mahremiyetinizi korumak için makul tedbirleri alıyoruz.
Bu Siteyi kullanmakla, işbu Mahremiyet Bildiriminde ve bizim Kayıt ve Şartlarımızda yazılı olduğu şekilde sizin verilerinizin aktarılmasına, toplanmasına, işlenmesine ve kullanılmasına izin vermiş oluyorsunuz.
Biz, acentelerimiz ve bağlı kuruluşlarımız, bizim Sitelerimize aktarım esnasında ödeme kartı verilerinin korunması için Güvenli Soket Katmanı (SSL) kullanmakta ve bu bilgileri sistemlerimizde muhafaza etmek için dikkatle hazırlanmış iç prosedürler benimsemektedir. Hizmet tedarikçilerimize ve satıcılarımıza, kullandıkları bütün kişisel bilgilerin mahremiyetini korumaları ve kişisel bilgilerin korunması için sektörde kabul edilmiş olan en iyi uygulamaları benimsemeleri şartını getiriyoruz. Bununla birlikte, hiçbir yöntem yüzde yüz güvenli değildir. Her ne kadar sizin bilgilerinizi korumak için ticari bakımdan makul yöntemleri kullanmak için her tür gayreti gösteriyorsak da, bilgilerinizin mutlak güvenliğini garanti edemeyiz.
Bir şifre veya oturum açma adı yarattığınız zaman, başkalarının taklidini çıkarması veya tahmin etmesi güç olacak türden, harfler ve rakamların birleşiminden oluşan benzersiz bir isim bulmanızı tavsiye ederiz. Şifrenize ve bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza yetkisiz erişime karşı korunmak sizin için önemlidir. Özellikle paylaşılan bir bilgisayar kullanıyorsanız, işiniz bittikten sonra ekrandan çıktığınızdan emin olun.
5. ÇEREZLER
Bazı bilgiler toplamak için çerezler, pixel tag’ler, web deacon’lar, net GIFS ve “Flash” çerezler gibi bazı teknolojiler kullanıyoruz. “Çerez”, siz bizim Sitelerimizi ziyaret ettiğinizde veya Uygulamalarımızı kullandığınızda sizin bilgisayarınızın veya mobil cihazınızın üzerine yerleşen küçük bir metin dosyasıdır. Çerezler sizin kullanıcı olarak hayatınızı kolaylaştırmaya yardımcı olur ve bizim de Sitelerimizi ve Uygulamalarımızı analiz etmemize ve reklamlarımızı yönetmemize imkan verirler.
Mattel, onun acenteleri, hizmet tedarikçileri veya iş ortakları, sizin Sitelerimizi her ziyaret edişinizde, her online hizmet kullanışınızda veya her Uygulama indirdiğiniz veya kullandığınızda sizin web tarayıcınızın (örneğin Internet Explorer veya Safari) ayarlarına bağlı olarak bazı bilgileri otomatik olarak alıp saklayabilirler. Bu bilgiler arasında sizin tarayıcı türünüz ve işletim sisteminiz, gördüğünüz sayfalar, bizim Sitemizi ziyaret ettikten önce veya sonra ziyaret ettiğiniz siteler, IP adresleri veya mobil cihazlara ait benzersiz cihaz kimlik belirleyicileri (UDID) bulunabilir. IP adresleri ve cihaz kimliği belirleyiciler, Sitelerimizdeki toplam “hit” sayısını veya Uygulamalarımızın kurulum ve kullanım sıklığını saymamıza imkan verirler.
Bilgisayarınızı, her çerez gönderildiğinde sizi uyaracak veya web tarayıcınız vasıtasıyla bütün çerezleri (Flash çerezler haricinde) kapatacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağını öğrenmek için web tarayıcınızın Yardım mönüsüne veya yerleşik mobil cihazınızın ayarlarına bakınız. Bazı mobil cihazlar sadece web tarayıcıya bağlı alanlarda değil aynı zamanda uygulamaya özgü alanlarda da çerezler saklarlar ve bunlar web tarayıcı ayarları tarafından kontrol edilemezler. Bu başka alanlarda saklanmış olabilecek çerezleri nasıl yöneteceğinizi veya sileceğinizi öğrenmek için mobil cihazınızdaki uygulama ayarları seçeneklerine bakınız.
Çerezleri kabul etmemeniz halinde bazı özelliklerden, hizmetlerden veya faaliyetlerden yararlanamayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.
Sitelerimizde ve Uygulamalarımızda izleyen çerez türlerini kullanıyoruz:
Çerez İşlevleri Çerez Amaçları
Analiz ve Araştırma Google Analytics’i, kaç kişinin Sitelerimizi ziyaret ettiğini, bunların Web sayfalarımızdan hangilerini ziyaret ettiklerini, orada ne kadar kaldıklarını, ziyaretçilerin Sitelerimize nasıl geldiklerini (örneğin başka bir siteden bağlantı yoluyla veya bir arama motoru vasıtasıyla) tespit etmemizde yardımcı olması için ve aynı zamanda ziyaretçilerin Sitelerimizi nasıl kullandıklarına dair bilgi toplamak için kullanıyoruz. Bu bilgiler, Web özelliklerimizden hangilerinin başarılı olduğunu ve hangi Sitelerin iyileştirmeye ihtiyacı olabileceğini saptamamıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca, belli bir yaştaki ziyaretçiler için düşünülmüş olan özellik veya alanlardan yaşı küçük ziyaretçileri süzmek için de teknoloji kullanıyoruz.

İdari amaçlarla, IP adresleri topluyoruz. IP, siz Web’de dolaşırken sizin bilgisayarınıza atanan otomatik numaradır. Bazı Internet Servisi Tedarikçileri aynı IP adresini birçok kullanıcıya atayabilirler. Sizin IP adresiniz ve çerezleriniz, bir isim veya e-posta adresi gibi hiçbir kişisel olarak tanınabilir veya online iletişim bilgisine bağlı değildir. Bu analiz veya araştırma faaliyetleri için hizmet tedarikçileri kullandığımız durumlarda, hizmet tedarikçilerinden bu bilgilerin anonim tutulacağını taahhüt etmelerini istiyoruz. Bizimle çalışan bazı üçüncü şahıs analiz şirketleri tarafından veri toplanması veya kullanılmasını istememe imkanınız olabilir. Örneğin: Google’ın mahremiyet politikası hakkında daha fazla bilgi için http://www.google.com/
adresini ziyaret ediniz. Scorecard Research’ten çıkmak için http://www.scorecardresearch.com adresini ziyaret ediniz.
Kimlik tespiti, Performans ve Site Güvenliği Oturum açtığınız zaman Sitelerimizin çeşitli sunumlarından, faaliyetlerinden ve özelliklerinden yararlanabilmeniz için ziyaretçileri tanımak ve hatırlamak konusunda yardımcı olmaları maksadıyla çerezler kullanıyoruz. Bazı çerezlerimiz, daha önce ziyaret etmiş olduğunuz sayfalara daha hızlı erişmenize yardımcı olabilmektedir. Kayıt olduğunuz veya bir oturum açma hesabı yarattığınız durumlarda, sizi tanıyıp hatırlamak ve sizi kayıtlı kullanıcı olarak tanımak konusunda yardımcı olmaları için çerezler kullanıyoruz.
Site Özellikleri ve Reklam Hizmetleri (sadece birinci kısım) Bazı çerezlerimiz, sizin sayfalarınızı kişiselleştirmenize imkan vermekte, Sitelerimizdeki bazı faaliyet ve etkinliklere katılmanıza yardımcı olmakta ve bizim sunumlarımızı özelleştirmemize olanak sağlamaktadır. Örneğin, Sitelerimizden bazıları size “İstek Listesi” kaydetme, ödüller kullanma veya leş yiyici veya hazine avları sunma imkanı vermektedir ve sizin ilerlemenizi takip etmek için çerezler kullanmamız gerekmektedir. Sitemizden çıkar ve sonra geri dönerseniz, çerezler bize sizin daha önce neler toplamış olduğunuzu söylerler ve böylece her şeye sıfırdan başlamanız gerekmez. Çerezler, ayrıca, bizim online mağazalarımızda sizin alışveriş sepetinizdeki nesnelerin ve istek listelerinizin takibini de yapabilir ve sizin, örneğin karşılaştırarak alışveriş gibi, başka faaliyetlerde bulunmanıza yardımcı olmak için kullanılabilirler.

Web beacon’ları, pixel tag’leri veya clear GIF’ler denilen başka teknolojiler de kullanıyoruz. Bunlar, bize, örneğin bir e-posta’nın ne zaman açıldığı gibi, başka önemli anonim bilgiler sağlamaktadır. Bu teknolojiler, aynı zamanda, sizin Web tarayıcınızda veya mobil cihazınızda bir benzersiz çerezi tanımamıza da imkan vermektedir. Bu da, hangi reklamların Sitemize kullanıcılar getirdiğini anlamamıza imkan vermektedir. Sitelerimizde ürün ve hizmet reklamı yapmak için topladığımız bu bilgilerde isim, adres, telefon numarası veya e-posta adresi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, bu bilgiler, bize, sizin hangi başka siteleri ziyaret etmiş olduğunuzu söyleyebilir ve bu bilgi bu sitede ve başka sitelerde bu konulardaki reklamların hedeflenmesi ve hangi reklamların Sitelerimize kullanıcılar getirdiğinin belirlenmesi amacıyla kullanılabilir.

Yerel paylaşımlı nesneler (”LSO”’lar) de denilen flash çerezler kullanıyoruz. Bunlar, Adobe® Flash®Player ile kullanılmak üzere yapılmışlardır. LSO’lar, çerezler gibi hareket ederler; şu anlamda ki, onlar da size daha özelleştirilmiş bir kullanım sunmak için bilgiler saklarlar. Ancak, LSO’lar, çerezlerin saklayamadığı türden kompleks veriler de saklayabilirler ve LSO’lar, siz web tarayıcınızı çerezleri silmek veya reddetmek üzere ayarladığınız zaman silinmez ve reddedilmezler. Bu Sitede yerleşik olan herhangi bir LSO’da saklanan bilgilerde sizin adınız bulunmamaktadır. Her ne kadar web tarayıcı ayarları sizin LSO’ları yönetmenize izin vermeyecekse de, onları başka şekillerde yönetebilirsiniz. LSO’ları nasıl yöneteceğiniz veya sileceğiniz konusunda daha fazla bilgi için http://www.adobe.com./products/flashplayer/articles/lso/ adresini ziyaret ediniz.
Üçüncü Şahıs Sosyal Medya Plug-in’ler ve Üçüncü Şahıs Reklamlar Bazı durumlarda, sosyal medya siteleri gibi (örneğin Facebook, You Tube, Twitter vs.) iş ortaklarının, kimlik tespiti maksadıyla ve sosyal medya plug-in’leri vasıtası ile bizim Sitelerimize yaptığınız ziyaretler hakkında bazı bilgiler toplamak maksadıyla bilgisayarınıza çerezler veya yerel saklama cihazları yerleştirmelerine izin verebiliriz. Sosyal medya vasıtasıyla Sitelerimizden birinde oturum açma seçeneğiniz olabilir ve Sitelerimizdeki faaliyetleriniz sizin sosyal medya hesabınıza bağlantı verebilir. Böyle durumlarda, topladığı verileri nasıl işlediğinden üçüncü şahıs ortak sorumlu olacaktır ve söz konusu üçüncü şahıs ortağın mahremiyete saygı politikasını okumanızı öneririz. Kullanabileceğimiz bazı sosyal medya plug-in’leri şunlardandır :
Twitter, http://twitter.com
Facebook, http://www.facebook.com
YouTube, http://www.google.com

Bizim Sitelerimizden birinin herhangi bir üçüncü şahıstan (burada listelenmeyenler de dahil olmak üzere) bir plug-in içerdiği hallerde, her zaman plug-in’in simgesini veya bağlantısını tıklayarak üçüncü şahsın sitesine gitmek suretiyle üçüncü şahsın mahremiyet politikasını okuyabilirsiniz.

Mattel, Sitelerimizdeki veya Uygulamalarımızdaki yetişkinler ve 18 yaş altındakilere yönelik reklamların yönetiminde bize yardımcı olmak ve reklamların etkililiğini ölçmek için çerezler, web beacon’lar, pixel’ler veya clear GIF’ler kullanan üçüncü şahıs online veya mobil ağ reklam verenlerle çalışabilir. Buna, bizim toplayıcı Sitelerimiz ve online mağazalarımız da dahildir. Üçüncü şahıs analiz ve reklam ağları da , sizin faaliyetlerinize dayanılarak sizin ilgilinizi çekeceği düşünülen ürünler ve hizmetler için size hedefli reklamlar (“ilgiye dayalı reklam” veya “hedefli reklam”) sunmak üzere otomatik olarak bilgi toplamak maksadıyla bu teknolojileri kullanabilirler. Mattel, 18 yaşın altında çocuklara yönelik Sitelerde veya bir çocuğun 18 yaşın altında olduğuna dair somut bilgimiz olan hallerde ilgiye dayalı reklama izin vermemektedir.

Clear GIF’ler, üçüncü şahıs ağ reklam verenlerinin sizin Web tarayıcınızda veya mobil cihazınızda benzersiz bir çerezi tanımasına imkan vermektedir. Bu da, hangi reklamların Sitemize kullanıcılar getirdiğini öğrenmemize imkan sağlamaktadır. Toplanan bu bilgilerde sizin adınız, adresiniz, telefon numaranız veya e-posta adresiniz bulunmamaktadır. Bununla beraber, bunlar, ağ reklam verenine, ağ reklam vereni ile bağlantı olan hangi başka siteleri ziyaret etmiş olduğunuzu söyleyebilir. Bu bilgiler, bu ilgi alanlarına bağlı olarak bu ve başka sitelerde reklam hedeflemek ve hangi reklamların Sitelerimize kullanıcılar getirdiğini öğrenmek amaçlı olarak kullanılabilir.

Sitelerimize reklam veren şirketler de, sitelerimizdeki reklamların etkililiği hakkında istatistik geliştirmek için reklamlarına web beacon’lar yerleştirebilirler. Üçüncü şahıs reklamlardaki web beacon’ları kontrol etmiyoruz.

Dijital Reklam İttifakı (DAA) tarafından yönetildiği şekliyle sektörler arası Online Davranış Reklamı için Öz-denetim Programını destekliyoruz. Bu hizmetin bir parçası olarak, bizin online reklamlarımız ve Sitelerimiz, bazen, tüketicilerin kendi verilerinin nasıl kullanıldığını anlamalarına yardımcı olan ve daha fazla kontrol isteyen tüketicilere seçenekler sunan simgelerle birlikte teslim edilmektedir. Ağ reklam verenlerimiz hakkında daha fazla bilgi için (kontrol ettikleri teknolojilerin kapsamından nasıl çıkacağınız konusunda bilgiler de dahil olmak üzere), herhangi bir davranış tabanlı reklam içinde bulunan AdChoices simgesinde yer alan talimatları izleyiniz. Sitelerimizden bazılarında, ayrıca, ana sayfada da AdChoices simgesi bulunabilir. Ayrıca, programa katılanlardan mevcut olan kapsamı dışında kalma araçlarına erişmek için Network Advertising Initiative ve Digital Advertising Alliance tarafından işletilen web sitelerini de ziyaret edebilirsiniz.

Katılan ağ reklam verenleri bu sitelerde listelenecektir. Kapsam dışı bırakılmayı istediğinizde, reklamları yine göreceksiniz ama bunlar sizin spesifik ilgilerinize göre düzenlenmemiş olabileceklerdir.

Reklam hizmeti ortaklarımızdan hedefli reklamlar hakkında öz-denetim kılavuz kurallarına uymalarını istiyoruz. Kapsam dışında kalmayı tercih etmenize imkan veren çeşitli web sitelerine bağlantılardan bazıları aşağıdadır:
WebTrends: http://webtrends.com
Invite Media: http://www.invitemedia.com
Microsoft Atlas: http://choice.microsoft.com
DataLogix: http://www.datalogix.com
AddThis: http://www.addthis.com
Sitelerimizde ve Uygulamalarımızda kullanılan çerezler ve yerel paylaşımlı cihazlar zaman içinde değişebilirler ancak genel olarak yukarıdaki kategorilerden birine gireceklerdir. Değişikliklerden haberdar olmak için lütfen düzenli olarak işbu Mahremiyete Saygı Beyanını ziyaret ediniz.
Bu Siteyi kullanmakla, yukarıda açıklanmış olan çerezleri ve benzer özellikleri, bunlar hizmetlerin size sağlanması için muhakkak gerekli olmasalar bile, kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.
Flash çerezler/yerel saklama cihazları da dahil olmak üzere çerezler hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa, aşağıdaki web sitelerinde yararlı bilgiler bulunmaktadır:

http://www.allaboutcookies.org

http://www.youronlinechoices.eu

http://helpx.adobe.com/flash-player/kb/disable-local-shared-objects-flash.html

Dikkat: Sizin kapsım dışında bırakılma seçenekleriniz web tarayıcıya özgü ve cihaza özgü niteliktedir.
Uygulamalar. Bir Uygulama indirirken (veya sizin mobil platformunuz vasıtası ile kullanılabilir olan online özelliklere dayanan bir Uygulama kullandığınız zaman), uygulama mağazası cihazla ve uygulama ile ilgili bazı bilgiler toplayacaktır. Mattel, bu mağazaların veri toplama veya mahremiyet uygulamalarını kontrol etmemektedir. Bir Uygulamayı indirmeden veya kullanmadan önce söz konusu mobil uygulama mağazasının mahremiyete saygı politikasını ve kullanma kayıt ve şartlarını incelemeniz ve tercihlerinizi yansıtacak şekilde cihazınızdaki mevcut kontrol ve ayarları inceleyip kullanmanız gerekir.
Yer Bilgileri. Bazı Uygulamalar ve hizmetler için, biz veya bizim üçüncü şahıs hizmet ve içerik sağlayıcılarımız ve analiz şirketlerimiz yer bilgileri toplayabilirler (bizim Uygulamalarımızdan biriyle interaktif olan veya sizin IP adresinizle veya Wi-Fi ağınızla bağlantılı bir mobil cihazla sağlanan yer bilgileri de buna dahildir). Bu özellikler, örneğin, ürünlerimizden birinin bulunduğu yakınlardaki bir mağazayı bulmak veya bazı oyunları oynamak gibi faaliyetlere katılmanıza imkan verebilirler. Genel olarak, mobil cihazınızdaki yerleşik ayarları kullanarak yer bilgilerinin toplanmasını sınırlayabilir veya yasaklayabilirsiniz. Tipik olarak, Uygulamanın veya hizmetin yer bilgileri toplaması halinde bundan haberdar edilirsiniz ve size kabul etme şansı tanınır. Sizin onayınız olmadan mobil Uygulamalarda net yer bilgileri (gerçek adres) toplanmasına izin vermiyoruz. Çocuklara yönelik Uygulamalarda net yer bilgileri toplanmamaktadır.
6. BİZİM SİTELERİMİZDEN VE UYGULAMALARIMIZDAN INTERNET’E BAĞLANTILAR
Sitelerimiz, hizmetlerimiz ve Uygulamalarımızın çoğundan başka sitelere geçebilirsiniz. Tipik olarak Uygulamalarımızın uygulama mağazalarından indirilmesi gerekmektedir. Bunlar, çoğu zaman, uygulamaları indirmek veya alım yapmak için bir yetişkinin kaydolmasını istemektedirler. Bazı Uygulamalar, Uygulama dahilinde veya bir online mağazayı ziyaret ederek bir ürün alımı yapma seçenekleri sunabilmektedirler.
Çocuğunuz online iken veya bir mobil cihaz kullanırken çocuğunuzun yanında olmanızı tavsiye ederiz. Böylece, onun ne gibi Siteleri ziyaret ettiğini, ne gibi faaliyetlerde bulunduğunu ve ne gibi Uygulamalar kullandığını anlayabilir ve çocuğunuzun Internet’e erişme veya online veya Uygulamalar vasıtasıyla alım yapma yeteneği konusundaki tercihlerinizi yansıtacak mevcut mobil cihaz ve web tarayıcı kontrollerini benimseyebilirsiniz.
Mattel Siteleri veya Uygulamaları, bizim kontrolümüzde olmayan üçüncü şahıslarca sunulan içerikler de dahil olmak üzere, Internet’ten başka içeriklere bağlanmanıza, bunlara erişmenize veya bunları kullanmanıza imkan sağlayabilmektedir. Bazı siteler, hizmetler veya uygulamalar, sizin şahsi kimliğinizi tespit etmek veya, bazı sosyal ağ siteleri de dahil olmak üzere, kendi sitelerinde kayda bilgi bağlantısı kurmak için çerezler kullanabilirler. Ziyaret ettiğiniz bütün web sitelerinin, online hizmetlerin veya uygulamaların mahremiyete saygı politikalarını ve kullanım kayıt ve şartlarını dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz. Mattel bu üçüncü şahısların eylemlerinden sorumlu değildir.
7. ERİŞİM HAKLARI VE TERCİHLER
Yerel kanunların izin verdiği durumlarda ve uygun kimlik tespitinde sonra, ebeveyn veya veliler, çocukları hakkında toplamış olduğumuz kişisel bilgileri inceleyebilir, çocuğun iletişim bilgilerini güncelleyebilir, bilgilerin silinmesini isteyebilir veya daha fazla bilgi toplanmasını veya kullanılmasını reddedebilirler. Kişisel Bilgi Erişim İsteği Formumuzu görmek için burayı tıklayınız. Bu isteğe, yerel kanunlara uygun olarak cevap vereceğiz.
Herhangi bir anda tanıtım güncellemeleri veya ürün bilgileri almayı durdurmak istemeniz veya iletişim bilgilerinizi güncellemek istemeniz halinde, burada mevcut olan Kişisel Bilgi Erişim İsteği Formunu kullanmanız yeterlidir. Postalarımız ve e-postalarımız’da, gelecekte gönderi listesinden çıkmak için ne yapmanız gerektiğine dair de bilgi bulunacaktır. E-posta listesinden çıkma istekleri 10 iş günü içinde işleme konacaktır. Posta listesinden çıkma istekleri daha uzun sürebilir.
Uygulamalarla ilgili olarak, aşağıdakileri yapabilirsiniz:
• Yerleşik mobil cihazınızın ayar ve kontrollerini kullanarak push bildirimlerini yönetebilirsiniz
• Yerleşik mobil cihazınızın ayar ve kontrollerini kullanarak yer bilgilerini yönetebilirsiniz
• Yerleşik mobil cihazınızın ayar ve kontrollerini kullanarak uygulama içi alımları yönetebilir/kısıtlayabilirsiniz.
• Cihaz üzerinde ağ erişimini kapatarak veya web tarayıcıyı kapatarak web’de dolaşmayı engelleyebilirsiniz.
Kontrollere erişim veya kontrollerin bulunurluğu cihazınıza bağlı olarak değişebilir.
Eğer çocuğunuz veya siz artık e-posta bilgi mektubu almak istemezseniz, kaldırmak için sağlanmış olan bağlantıyı tıklamanız veya Mattel veya Fisher-Price için Service@mattel.com veya American Girl için Service@americangirl.com adresi vasıtasıyla bizimle temas kurmanız yeterli olacaktır. Çocuğunuzun bilgilerinin silinmesini isterseniz, çocuğunuz online veya Uygulama faaliyetlerine katılamayabilir.
8. MAHREMİYETE SAYGI BEYANINDA YAPILACAK DEĞİŞİKLİKLER
Mahremiyete Saygı Beyanını zaman zaman güncelleyebiliriz. Bu olduğunda, değişiklikleri Sitelerimizde post ederek yeni hükümlerden sizi haberdar edeceğiz.
9. İLETİŞİM
Sorunuz olması halinde, lütfen bizi aramaktan çekinmeyiniz!
Mattel veya Fisher-Price için: http://service.mattel.com/us/intl.aspx

© 2013 Mattel, Inc. Bütün Hakları Mahfuzdur.